Kilka ważnych zasad przy zakupie używanego samochodu

Zebraliśmy kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać przy zakupie samochodu od ręki. Kupno samochodu (https://superpolisa.pl/faq/kupno-samochodu-o-czym-trzeba-pamietac/) jest jednym z największych wydatków. Niewiele osób ma możliwość zakupu samochodu z zerowym przebiegiem, a znalezienie wolnego od wad pojazdu na rynku wtórnym jest prawie niemożliwe. Z reguły takie oferty mają bogatą historię użytkowania i różne ukryte wady. Ponadto, istnieje ryzyko zakupu samochodu z wątpliwą przeszłość. Na przykład, może zostać skradziony lub zastawiony przez bank udzielający kredytu.

Zapoznaj się z historią samochodu

Upewnij się, że przeczytałeś dokumentację samochodu przed jego zakupem. Możesz poprosić sprzedawcę o przesłanie niezbędnych informacji z wyprzedzeniem i poprosić o nie w zaciszu własnego domu. Możesz sprawdzić online numer rejestracyjny samochodu, VIN, numer nadwozia lub numer podwozia. Istnieją do tego specjalne serwisy, w tym oficjalna strona Państwowej Policji Ruchu Drogowego.

Problemy z dokumentami mogą stać się powodem do rezygnacji z zakupu – ryzyko utraty pojazdu i pieniędzy jest zbyt duże. Samochód, który kupujesz może być skradziony, zajęty lub zastawiony. Kupujący powinien być ostrzeżony o tym, że samochód z duplikatem tytułu jest stosunkowo nowy. Jeśli miejsce w oryginalnej rejestracji pojazdu jest już wypełnione, a sprzedawca nie przerejestrował dokumentu wcześniej, kupujący będzie miał problem z rejestracją samochodu.

Dokładnie zbadaj ciało

Niektóre wady mogą być widoczne gołym okiem: drobne wgniecenia, wyszczerbienia, zadrapania, rdza, różnice w odcieniach. Patrząc pod ostrym kątem, kit lub podkład jest łatwiejszy do zauważenia. A lusterko i latarka pomogą Ci zajrzeć w trudno dostępne miejsca. Dzięki temu prawidłowo wykonana naprawa kosmetyczna nie wpływa na funkcjonalność samochodu. Nie jest jednak wykluczone, że karoseria została przemalowana po tym, jak została uszkodzona w wypadku lub po prostu zardzewiała.

Należy sprawdzić silnik

Pod maską powinno być sucho, ale błyszcząca komora silnika to zły wskaźnik. Prawdopodobnie właściciel próbuje w ten sposób ukryć wyciek oleju. Podczas kontroli należy również sprawdzić węże pod kątem pęknięć i rozdarć. Niestabilna praca silnika, dziwne odgłosy, niebieskawy lub czarny dym z rury wydechowej to co najmniej powody do poważnych ustępstw cenowych.

Diagnozowanie podwozia

Utrzymanie zawieszenia w dobrym stanie na rosyjskich drogach jest prawie niemożliwe. Dodatkowo, stan wahaczy, rozpórek, amortyzatorów i innych elementów może pomóc określić, czy rzeczywisty przebieg jest zgodny z odczytem licznika kilometrów. Kupujący powinien odbyć jazdę próbną, zwłaszcza jeśli nie ma możliwości sprawdzenia podwozia w serwisie samochodowym. Najlepiej przejechać się po złej drodze i posłuchać, jak zawieszenie reaguje na nierówności.